Slalom na rolkach coraz bardziej popularny

5/5 - (2 votes)

Ostatnimi czasy, w temacie rolkowym, pojawiło się u nas na portalu sporo treści dotyczących slalom na rolku – Freestyle Inline Skating. A wszystko to za sprawą 3 dziewczyn z Rzeszowa, które razem ze swoimi znajomymi bardzo prężnie działają na rzecz promocji tej dyscypliny.

W maju razem ze sklepem Bladeville organizowały Darmowe Warsztaty Rolkowe „I Love Rolki”, które pomimo niesprzyjającej pogody, cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Sam slalom na rolkach staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Odrobina chęci, rolki oraz kawałek prostego odcinka z dobrą nawierzchnią wystarczy aby rozpocząć swoją przygodę z Freestyle Inline Skatingiem.

Oczywiście, jak to bywa w większości przypadków, slalom na rolkach również posiada swoją profesjonalną formę, którą reprezentują Angelika Prucnal, Ewelina Czapla oraz Paulina Czapla.

Jak się okazuje, nawet w tej dyscyplinie istnieją bariery, które przy wykorzystywaniu kreatywności i pomysłowości można przełamać – czego dowodem jest poniższy filmik nakręcony na katowickiej skateplazie.

Gdzie jeździć na rolkach?

By jazda na rolkach była przyjemna potrzeba odpowiedniego miejsca oraz podłoża do uprawiania tego sportu. Najlepiej jeździ się na gładkich nawierzchniach, takich jak asfalt czy też beton.

Dobrymi miejscami do uprawiania skateboardingu są ścieżki rowerowe  wylane asfaltem lub ułożone z kostki, ale gładkiej bez żadnych nierówności. Kostka brukowa, którą najczęściej można spotkać na chodnikach nie nadaje się na dłuższą metę do jazdy, gdyż nierówności sprawiają że całe nogi wibrują a jazda nie jest przyjemna.

Bardzo dobrymi miejscami do jazdy są asfaltowe parkingi przy supermarketach, ale z racji bezpieczeństwa można na nich jeździć tylko przed otwarciem sklepu lub bardzo późno, po zamknięciu. Czasem można spotkać boiska, na których uprawia się gry zespołowe. Wylane są one betonem i pokryte pewnym rodzajem farby. Na nich również można przyjemnie pojeździć. Często rolkarze wykorzystują drogi wyłączone z ruchu lub o małym natężeniu, jednak należy tam bardzo uważać.

Jazda na rolkach często jest upowrzechniana na specjalnych torach, które posiadają pochylone wiraże, bandy ochronne i specjalne nawierzchnie. W Polsce powstaje pierwszy taki tor niedaleko Warszawy. Do końca 2008 roku powinien zostać oddany do użytku.

Zimą, miejscem treningu zawodników jest sala gimnastyczna. Rolkarze, którzy uprawiają jazdę agresywną odwiedzają skateparki, posiadające specjalne rampy do skakania oraz rurki do slide’ów. Entuzjastów tego sportu można spotkać także na mieście i zobaczyć jak ślizgają się po poręczach i murkach oraz wykonują skoki przez przeszkody z różnymi ewolucjami. W hokeja na rolkach można grać na salach gimnastycznych albo na boiskach do gier zespołowych, które posiadają odpowiednią do jazdy nawierzchnię.