Piramida potrzeb CrossFit – odżywianie

Jak każda piramida, w sposób łatwy do zrozumienia pokazuje składowe danego zagadnienia oraz podkreśla istotność jego elementów.

Fundament piramidy stanowi „Nutrition” czyli odżywianie, co nie powinno nikogo dziwić. A jednak, w Polsce większość osób dalej nie zdaje sobie sprawy jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa jedzenie. Na szczęście ta sytuacja powoli zaczyna się poprawiać. Trudno myśleć o prawidłowym i pełnym życiu bez zbilansowanej diety, a co dopiero o uprawianiu sportu czy fitness takiego jak CrossFit. Wystarczy pomyśleć że jedzenie wpływa na produkcję naszych hormonów, a te odpowiadają za działanie naszego ciała i nasze samopoczucie, prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, czy wzrost mięśni. Jeżeli wraz z pożywieniem nie dostarczymy odpowiedniej ilości makro i mikroelementów, raczej nie powinniśmy się spodziewać specjalnych efektów z jakiejkolwiek formy rekreacji czy jest to fitness, kulturystyka czy powerlifting.

Proponowany sposób odżywiania w CrossFit to Zone Diet oraz Paleo Diet. Oba sposoby odżywiania są zbliżone do siebie pod pewnymi względami – zalecają odżywianie jakościowe, a Zone Diet daje dodatkowo ścisłe zalecenia co do tego jak duże porcje powinniśmy zjadać. Zarówno Zone, jak i Paleo zalecają odżywianie produktami określanymi mianem „whole foods” – czyli produktami pełnowartościowymi, jak najmniej przetworzonymi, takimi jak warzywa, jaja, mięso, ryby, drób, owoce morza, orzechy i trochę owoców. Posiłki przygotowywane/gotowane z tych produktów zawierają bardzo dużo makro i mikroelementów i są dużo bardziej „kompletne” niż posiłki zawierające jedzenie przemysłowe, czyli półprodukty lub produkty gotowe przetworzone.

Co ciekawe diety te bazują na doniesieniach najnowszych badań z wielu dziedzin takich jak medycyna, genetyka, dietetyka, biochemia lub paleopatologia, a wielu autorów umieszcza bogatą bibliografię. Dzięki bibliotekom PubMed możemy sami zweryfikować badania i upewnić się czy nie wprowadzono nas w błąd, jak to wielokrotnie bywało w dietetyce. Sami byliśmy bardzo sceptyczni co do tych diet, ale patrząc na ludzi uprawiających CrossFit i ich sylwetki stwierdziliśmy, że warto się nimi zainteresować. Bardzo wielu CrossFiterów jest zadowolonych z efektów przynoszonych przez te style żywienia.

My sami stosujemy z powodzeniem dietę paleo i szczerze możemy stwierdzić, że pozytywnie wpłynęła na poziom zdrowia i sprawności fizycznej. Układ immunologiczny staje się dużo sprawniejszy, poziom koncentracji i energii na co dzień wzrasta wyraźnie, samopoczucie jest wyśmienite, ciało rzeźbi się i nawet skóra i włosy są zdrowsze i bardziej lśniące. Odpowiednia dobrze zbilansowana dieta musi po prostu stworzyć z człowieka okaz zdrowia! To co, przekonaliśmy Cię już do zgłębienia się w tajniki diety Zone lub Paleo?