Bieganie na bieżni

– Unikałem biegania po bieżni, to jest psychicznie wyczerpujące. Nigdy nie analizowałem moich rywali – to byłoby czymś niestosownym. Poezja, muzyka, lasy, ocean, samotność – to właśnie rozwinęło niezwykłą siłę ducha – to słowa Herberta „Herba” Elliotta, rekordzisty świata i mistrz olimpijskiego w biegu na 1500 metrów podczas IO w Rzymie (1960).

Wymijanie przechodniów (na chodniku), uskakiwanie przed samochodami (na ulicy), do tego obowiązkowe postoje na światłach. Dojmujące poczucie męczącej psychicznie powtarzalności na stadionie… Nie wspominając o wypełnionych dudniącym rytmem i dusznych siłowniach, wyposażonych w ruchome bieżnie. Aż dziwne się wydaje, że ludzie, którzy lubią biegać, z własnej woli skazują się na takie tortury. A jednak – nadal na bieganie w terenie trzeba namawiać, choć na szczęście liczba tych, którzy już przekonali się do tej najpiękniejszej odmiany naszego sportu, stale rośnie.

 

Właśnie z myślą o nich – ale także o tych, którzy dopiero odkryją dla siebie crossy i wybiegania w lesie czy na polach – stworzono obuwie do treningu w terenie. Na przykład – model XR MISSION. Ma on kilka niezaprzeczalnych zalet. Do najważniejszych, z punktu widzenia amatorów biegania, którzy lubią „zeskoczyć na bok” z asfaltu, należy poczucie komfortu przy zachowanej niewielkiej wadze.  Sercem buta jest system OS TENDON. Jest to system przetaczania z pięty w stronę palców ułatwiający ruch i amortyzację, redukujący liczbę wstrząsów. System budową może przypominać zasadę działania sprężyny. Znana z innych modeli podeszwa Contagrip naturalnie dopasowuje się do różnic w terenie i ma doskonałą przyczepność na każdej powierzchni.

XR MISSION  posiada też szereg funkcji, zwiększających komfort użytkowania. Wielu biegaczy uskarża się na halluksy. Docenią więc pewnie system Sensiflex TM. Jest to miękka siatka, pokryta elastycznym TPU, umiejscowiona na obszarze śródstopia stopy. To zapewnia wygodne oparcie i komfort w przedniej części stopy. Dzięki temu rozwiązaniu – a także systemowi Quicklace (szybkiego sznurowania) XR MISSION dostosowuje się i zapewnia wygodę (prawie) każdej stopie.

No i dodatek specjalny dla Pań – XR MISSION jest to pierwszy but  specjalnie stworzony do specyfiki biegu kobiet! Oprócz odpowiedniego kształtu kopyta, podwyższonego łuku śródstopia i grubszej pianki wokół pięty (która ma lepiej oplatać ścięgno Achillesa) dużo zmian w stosunku do wersji męskiej wprowadzono też w obrębie podeszwy.  Wersja damska ma głębsze i dodatkowe nacięcie, dzięki temu jest bardziej elastyczna i sprężysta. Kolory też bardziej radosne… Więcej na temat modelu XR MISSION znajdziecie: