Nordic walking w wodzie

5/5 - (2 votes)

Chodzenie z kijkami, czyli nordic walking, to bardzo popularna forma aktywności fizycznej. Wystarczy zaopatrzyć się w kije do nordic walking i dowiedzieć się, jakie są prawidłowe techniki nordic walking. Chodzenie z kijkami to dyscyplina, którą mogą uprawiać niemal wszyscy. Trening nordic walking nie obciąża stawów tak jak bieganie, a niezbyt forsowny, długotrwały wysiłek poprawia kondycję. Aktywny wypoczynek ma wiele zalet, dlatego warto kupić kijki do nordic walking i zacząć spacerować.

Na czym polega nordic walking?

Chodzenie z kijkami nie jest szczególnie skomplikowane, ale, wbrew pozorom, nie wystarczy wziąć kije do rąk i co jakiś czas się nimi podpierać. W nordic walking bardzo ważna jest odpowiednia technika. Nieskoordynowane ruchy nie przyniosą pożądanych efektów, dlatego warto dowiedzieć się od profesjonalnego trenera, jak poruszać się z kijkami. Właściwa postawa podczas nordic walking to wyprostowane plecy. Ważna jest praca miednicy i bioder, a kolana powinny być elastyczne.

Kije do nordic walking spełniają ważną funkcję – pomagają odciążyć kręgosłup, stawy i kolana, dlatego ta dyscyplina jest wręcz stworzona dla osób w starszym wieku. Poza tym sprzęt do nordic walking pomaga zachować równowagę i nie upaść w trakcie treningu, na przykład na skutek poślizgnięcia. W czasie chodzenia w zależności od potrzeb mięśnie i kości napinają się i rozluźniają. Tempo treningu powinno być dostosowane do możliwości ćwiczącego. Im szybszy jest marsz, tym lepsze jego efekty. W ciągu godziny nordic walking można spalić średnio 400 kcal. Chodzenie z kijkami jest świetnym pomysłem na aktywny wypoczynek w towarzystwie przyjaciół. Ćwicząc w parze lub w grupie warto dostosować tempo w taki sposób, aby możliwa była rozmowa przy jednoczesnym braku zadyszki.

Jak zacząć trening nordic walking?

Wiele osób zastanawia się, od czego zacząć swoją przygodę z chodzeniem z kijkami. Jakie kije do nordic walking wybrać? Gdzie znaleźć dobrego instruktora? Warto porozmawiać ze znajomymi, którzy uprawiają tę dyscyplinę, z pewnością doradzą w wielu istotnych kwestiach. Jednak techniki nordic walking dobrze jest poznać przy pomocy profesjonalisty. Kilka lekcji pod okiem instruktora to dobra inwestycja. Ceny zajęć indywidualnych wynoszą około 25 złotych za godzinę nauki. Trener pokaże, jak osiągnąć optymalne efekty treningu.

Po przyswojeniu sobie podstaw, w niektórych szkołach nordic walking można uczestniczyć w zajęciach grupowych przeznaczonych dla różnych grup dobranych nie tylko pod kątem wieku, ale i kondycji oraz umiejętności. Taki trening polega na spacerze trasami odpowiednimi dla poszczególnych grup. Osoby, które są w dobrej kondycji i chcą jak najszybciej zauważyć u siebie efekty wysiłku fizycznego, powinny wybrać zajęcia bazujące na szybkim marszu na długich trasach. Taki trening można urozmaicić dodatkowymi ćwiczeniami. Godzina zajęć grupowych kosztuje około 15 złotych, przy czym można skorzystać z klubowych kijków za dodatkową opłatą. Osoby, które poznały już tajniki chodzenia z kijkami i chcą samodzielnie uprawiać tę dyscyplinę, mogą pokusić się o kupno własnych kijków. Ich ceny są dość zróżnicowane. Dobry sprzęt można kupić w cenie 100-300 złotych.

Nordic walking ma coraz więcej zwolenników. Jest to nieco bardziej wymagająca forma marszu, którą można uprawiać rekreacyjnie, w wolnym tempie, lub wyczynowo, starając się optymalizować wysiłek włożony w szybki marsz. Kije do nordic walking i kilka godzin nauki technik chodzenia z kijkami wystarczą, by móc efektywnie ćwiczyć zgodnie ze swoimi możliwościami i upodobaniami.

Nordic walking cieszy się w Polsce niezwykłą popularnością. Chodzenie z kijkami po ulicach, parkach, czy lasach ma rzesze fanów. A co ze spacerami w wodzie?

Ćwicząc z kijkami męczymy się wolniej nawet o 40% niż podczas zwykłego marszu, czy biegu. Ten rodzaj sportu jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, stąd coraz liczniejsze grono zwolenników. W Polsce znana jest przede wszystkim tradycyjna odmiana nordic walkingu, ale ten rodzaj aktywności fizycznej doczekał się już kilku modyfikacji. Jedną z nich jest aquatic walking, czyli nordic walking w wodzie. Szczególnie polecany osobom z bólami kręgosłupa i stawów, gdyż jest dużo mniej obciążający niż jego lądowy kuzyn. Dodatkowo mogą go trenować także osoby po kontuzjach, co często jest niemożliwe w przypadku tradycyjnego marszu.

Aby ćwiczyć w wodzie potrzebne są jednak nieco inne kijki. Te do marszu chociażby po parku pomagają odpychać się i podpierać. W wodzie jest to zbędne. Istotne jest za to pokonywanie oporu, jaki napotykamy. Ta odmiana nordic walkingu przypomina nieco aqua aerobik. Zajęcia prowadzone są na niezbyt głębokiej wodzie, więc uczestniczyć mogą w nich nawet osoby nieumiejące pływać. A nie od dziś wiadomo, że trening w wodzie ujędrnia i rzeźbi całe ciało oraz wzmacnia plecy. Dzięki oporowi, jaki stawia woda spalamy więcej kalorii niż podczas takich samych ćwiczeń na lądzie. Przez godzinę możemy pozbyć się nawet 600 kalorii. Oprócz tego decydując się na zajęcia w basenie pozbywamy się jednego z dość istotnych problemów – doboru stroju. Wystarczy wygodny jednoczęściowy kostium.

Z takich zajęć mogą korzystać zarówno kobiety w ciąży, osoby z nadwagą, osoby starsze, jak i wszyscy, którzy mają problemy z układem kostno-stawowym.

Spójrzcie jak wygląda aquatic walking i sami się przekonajcie, czy warto spróbować.